Diskuze k větrným elektrárnám

Výzva starosty obce

“Tímto vám všem chci poděkovat za přízeň.A očekávám kladné i záporné názory. Je to pro nás velmi důležité,protože vaše názory se stanou předmětem další diskuse.Je potřeba zhodnotit všechny názory občanů , odborníků ale i úředníků a všech dotčených lidí.Děkuji za přízpěvky.”

Marcel Chovančák Starosta obce Hlinka

6 Comments

 1. V oblasti D.Hradu a Hlinka,v prostoru obory Helena se nachází hnízdiště čápa černého,který se trvale vyskytuje v této oblasti.Současně se zde vyskytuje orel mořský a v lokalitě Osoblažský les,rezervace džungle se nachází trvalé hnízdiště jeřábů popelavých.Z důvodů ochrany vyjmenovaných trvale hnízdících ptáků a ostatních migrujících ptáků( husy a kachny) je výstavba větrných elektráren naprosto nevhodná s negativním vlivem na životní prostředí v uvedené oblasti. Na lidi má vliv trvalý hluk, zesilující se ve větrných dnech, při námrazách apod. Dále ruší televizní signál a signál pro mobilní telefony.

  Předseda MS Hlinka, Ing. Miovský Ilja

  • “Naprosto s váma souhlasím co se týká výskytu těchto druhů ptactva víme ale podle odborných studijí není prokázáno,že by výskyt VE tyto druhy ptactva přímo ohrožoval.Je známo,že existuje ochranné pásmo.Co se týká hluku a vlivu na obyvatelstvo, tak VE se staví v dostatečné vzdálenosti od zástavby a hluk nepřesahuje ani v noci 35 decibel, což je naprosto normální hladina hluku.Televizní a mobilní signál se šíří mimo dosah vrtulí.Je to jedna s podmínek operátorů.To co vy tvrdíte se pokud máte zájem může investor doložit odbornými studiemi.Rád bych tuhle debatu rozvinul a doložil podklady a nebo získal důkazy o vašem tvrzení.Je velmi důležité znát pro a proti abychom si mohli upřesnit názor na přítomnost či nepřítomnost VE.Nikdo z nás nechce postavit něco co by nás tady omezovalo a škodilo nám, ale je to druh podnikání v naší oblasti, které by mnělo velký přínos pro roz! voj naší oblasti.Moc děkuji za názor.”

   Marcel Chovančák

 2. Cestou z Olomouce mi to nedalo a rozhodl jsem se, že Vám obstarám tento příspěvek k větrným elektrárnám, protože si myslím, že by se měly vybudovat i u nás. Je hodně odpůrců tohoto projektu a je zarážející, že jsou to lidé, kteří nebydlí v Hlince, Dívčím Hradě ani ve Slezských Pavlovicích. Nejprve by se měli ptát jejich obyvatel, jestli tyto stavby a příjem z nich chtějí, nebo ne. Myslím si, že ptáci nejsou slepí a dokážou se vrtulím elektráren vyhnout a vysoká zvěř si na tyto stavby v krátké době také určitě bez problémů zvykne a zůstane s námi i nadále. Názory ornitologů a myslivců mi připadají úsměvné, přece od nás zvěř a ptactvo neemigruje kvůli pár vrtulím na věžích, které jsou, jak vidíte na videu, tiché. Chtěl bych podotknout, že ve vyspělých státech, jako jsou například Německo a Francie, se tyto elektrárny staví, a nechápu, proč to nejde i v naší republice, když má ekologie zelenou. Závěrem bych chtěl dodat, že v Polsku cca 15 km vzdušnou čarou od Hlinky nedávno postavili pět větrných elektráren, takže nevidím důvod, proč by to nešlo i u nás, protože ani čáp ani žába nám do obecní kasy peníze nepřinesou. Odkaz na video

  Honza *****

 3. Dobrý den pane starosto, měl bych v této věci několik dotazů:

  1) kolik bude činit roční příjem obce z VE?
  2) uhradí investor slibované peníze předem, např. na 10 let dopředu?
  3)budou mít obyvatelé Hlinky, popř. obec Hlinka nárok na levnější elektřinu?
  4) má investor v plánu garantovat i odstranění VE (v případě neziskovosti či neočekávaného ukončení provozu)?
  5)jaké poskytne investor záruky či zajištění, pokud nesplní povinnost odstranit VE?
  5) bude mít obec možnost smlouvu předčasně vypovědět s tím, že investor bude mít povinnost VE předčasně odstranit?
  6) pro představu: Vámi uváděných 35 decibelů se přibližně rovná jakému zvuku?
  7)investorem má bát firma OSTWIND CZ, s.r.o., IČ: 26881047?

  Děkuji za odpovědi

  David

  • 1) jedna věž cca 300 tis
   1a) při výstavbě jednorázově 350 tis za věž
   2)peníze se vyplácí podle vytočené energie. Investor garantuje minimální částku.
   3)obyvatelé levnější el. energii mít nebudou.(technicky to není možné)
   4)již při výstavbě investor ukládá na zvláštní účet peníze na likvidaci.
   5)smlouva se nedá vypovědět(ochrana investice)
   6)V kanceláři při normální činnosti úředníků a běžném hovoru je hluk 40 a více dec.
   7)není jisté kdo bude investorem. Firma Ostwind je jen developerská firma, která vše zařizuje.
   Bližší informace vám rád poskytnu osobně.

   Marcel Chovančák

 4. Dobrý den, pane starosto,
  také mě zajímá ekologie a nevím, co mají jiní proti VE? Mě se zdají v pohodě, jsem pro to, abychom je tu měli. Obec také potřebuje více peněz, je nás tu málo.
  O těch polských VE vím, tak nevím, proč by to měl být problém.

  Zdenka Szkanderová

Napsat komentář

Skip to content