Historie

Z katastrální mapy obce z r. 1944 lze vyčíst , že jestě za války byla původní urbanistická struktura dobře dochována: podél silnice procházejí středem obce ve směru východ - západ byly o obou stranách rovnoměrně seřazeny zemědělské usedlosti s obytnými budovami kolmo štítem do ulice a se stodolami podél záhumení cesty. Velkostatek se stájemi a hospodářskými budovami byl v jihovýchodním okraji zastavěného území. Menší statek byl v Rylovce uprostřed polí asi 1 km východně od okraje obce. Také dvůr Nové Vrbno jestě existoval.

Dnes je většina původních zemědělských usedlostí - severně od silnice probíhající obcí zaniká. Ztratily se i domky podél potoka a na západním i východním okraji obce, kde zato vyrostly dvě farmy živočišné výroby bývalého státního statku.

Část severní záhumenní cesty je doplněna a obestavěna novějšími řádovými domky "bytovkami". Další dva bytové domy a ubytovna jsou v centru obce oproti kostelu. Zde je soustředěná občanská vybavenost. Budova Obecního úřadu, mateřská škola naproti kulturní dům a hostinec. Jen prodejna smíšeného zboží je vestavěna v jedné z "bytovek" na severním okraji zastavěného území.

Poválečný vývoj zasáhl do podoby obce nepříznivě. Původní domovní fond zanikl nebo zůstal zanedbán, nové bytové domy se svým měřítkem a vzhledem do venkovského prostředí nehodí. Zástavba obce působí někde neuspořádaně a chaoticky, malé usedlosti, které si doposud zachovaly původní historický vzhled jsou dnes čato ve špatném stavu.

Z původní zástavby "Rylovky" zůstal už jen jediný objekt, ostatní zanikly

V Hlince žije 243 obyvatel. většina občanů dojíždí za prací.

Historie obce od první písemné zmínky

Desktop.jpg

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.obechlinka.cz